۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲ بهمن ۱۳۹۶

یک بانوی معلول توانمند: عشق دنیایم را دوباره ساخت ۱ شهریور ۱۳۹۳

خانه > خاطرات افراد آسیب نخاعی, مطالب > یک بانوی معلول توانمند: عشق دنیایم را دوباره ساخت

یک بانوی معلول توانمند گفت: دنیایم صورتی است و محیط اطرافم را زرد می بینم چون به نظرم زرد، رنگ شادابی و تکاپو است.

فریبا نظری در گفت وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: متولد سال ۴۷ هستم و سومین فرزند یک خانواده یازده نفره بودم و روزهای کودکی تا پنج سالگی ام را مثل کودکان عادی دیگر زندگی می کردم، ولی از این سن کم کم علایم آرتیت روماتوئید در من نمایان شد که به صورت مادرزادی به آن مبتلا بودم و مشکل دیگر من استخوان سازی بدنم بود که وقتی به قسمتی از بدنم ضربه می‎خورد آن محل شروع به استخوان‎سازی می کرد.

 

وی افزود: با این مشکل دست و پنجه نرم می کردم، ولی همچنان سعی می کردم به امورات روزمره ام برسم و درسم را می‎خواندم تا اینکه در سن ۱۲ سالگی این بیماری کلاً مرا فلج کرد و همه بدنم از فک به پایین، بی‎حرکت شد که دیگر نه می‎توانستم راه بروم یا بنشینم و شدم یک تکه استخوان خشک و همین امر زمینه افسردگی شدیدی را در من به وجود آورد، به طوری که تا شش سال فقط به دنبال نابود کردن خودم و پایان دادن به این زندگی بودم چون به هیچ عنوان نمی‎توانستم این شرایط را قبول کنم.

 

این بانوی معلول در خصوص ادامه روند زندگی خود تصریح کرد: در طی مدت درمان که هیچ نتیجه ای نمی گرفتم پزشکان اعلام کردند که فقط تا شش ماه دیگر زنده هستم و منتظر بودم که این مدت هم تمام شود و از این کالبد خشک و سخت خلاص شوم.

 

نظری با لبخندی حاکی از رضایت در مرور خاطرات گذشته خود، گفت: در زمانی که یک دختر افسرده ۱۸ ساله و منتظر مرگ بودم از طریق یکی از دوستان با فردی آشنا شدم که امید به زندگی را در من به وجود آورد و یک دوست خوب بود که عشق را وارد زندگیم کرد و به لحاظ روحی و روانی بسیار برمن اثرگذار بود و این جرقه باعث شد فریبایی که هر روز فقط به انتظار آخرین لحظه از زندگیش بود کارهای خودش را به عهده بگیرد و تصمیم گرفتم تحصیلم را که در مقطع دوم راهنمایی نیمه کاره مانده بود ادامه دهم.

 

وی که دارای کارشناسی مشاوره در گرایش حرفه آموزی است، خاطرنشان کرد: از زمانی که وارد دانشگاه شدم زندگی مستقل خودم را شروع کردم و در حال حاضر با پرستاری که دارم از عهده امورات مربوط به خودم برمی آیم.

 

مدیر موسسه خیریه پایدار توانمندان فاطمه الزهرا(س) ابهر با تاکید بر اینکه باید زمینه حضور معلولان در عرصه های مختلف اجتماعی فراهم شود، تاکید کرد: درحال حاضر ۱۹ معلول جسمی حرکتی در این مؤسسه که با حمایت بهزیستی و خیرین فعالیت دارد تحت آموزش های مهارتی با توجه به توانایی جسمی و علاقه خود قرار می گیرند که تاکنون زمینه اشتغال تعدادی از این افراد فراهم شده است.

 

نظری گفت: برخی از اعضای مؤسسه معلولین مثل من بودند که خود را پستوی خانه پنهان کرده بودند و تمایلی به حضور در ملاء عام نداشتند ولی با تشویق و ترغیب آن ها برای حضور در مؤسسه نه تنها در زمینه‎های مورد علاقه خود کارآفرینی و مشغول به حرفه شده ‎اند بلکه زمینه ازدواج ۱۰ نفر از آن‎ها هم فراهم شده است.

 

این بانوی معلول با تاکید بر این که انتظار خاصی از مردم ندارم جز این که من و افراد مثل من را که معلول هستند باور کنند، گفت: وقتی خداوند ما را این طور خلق کرده و نظر لطفش همراه ماست خلق خدا هم ما را باور داشته باشند و به دور از ترحم و دلسوزی به عنوان یک شهروند که به لحاظ توانایی با آنها فاصله داریم درحد توان ما را کمک کنند.

 

نظری با بیان اینکه به صورت دوره‎ای اقدام به فروش تولیدات دست معلولان این مؤسسه و بازگشت سرمایه به خود تولیدکنندگان مؤسسه را داریم، خاطرنشان کرد: هنوز جایگاه تولیدات معلولان که حاصل ذوق و هنر آن‎هاست در بین عموم مردم جای خاصی ندارد و حتی مسئولین در سطح گسترده با آن آشنا نیستند و حمایت خاصی از آن نمی‎کنند در صورتی که با اندکی حمایت می‎توان دنیای معلولان را هرچه زیباتر کرد.

منبع:
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
  1. بدون دیدگاه
  1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند