۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲۳ آذر ۱۳۹۶

نکات مراقبت از روده در افراد دارای آسیب نخاعی ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

خانه > مطالب, مقالات آسیب نخاعی > نکات مراقبت از روده در افراد دارای آسیب نخاعی

مراقبت از روده ، از اهم موضوعات سلامت افراد دچار آسیب نخاعی محسوب می شود . در این مقاله بایدها و نبایدهای مروبط به مراقبت از روده در افراد دچار آسیب نخاعی به اجمال ذکر می شود:

چیزهایی که باید پرهیز شود :

استفاده دائمی از مسهل های محرک

نکات مراقبت از روده در افراد دارای آسیب نخاعی

استفاده از مسهل های محرک از جمله قرص بیزاکودیل (Dulcolax) ، فنول فتالئین ( Ex-Lax ) ، کاسکارا (cascara )، سنا (senna ) و سیترات منیزیم ، به عنوان ، استفاده دائمی در برنامه تخلیه روده توصیه نمی شود . در صورتی که سایر اقدامات موثر واقع نشود ، مصرف گاه به گاه و یک دوز کوچک از یک ملین ملایم ، مانند شیر منیزی یا میرالاکس ( پلی اتیلن گلیکول ) می تواند برای درمان یبوست مورد استفاده قرار گیرد . برخی از افراد ممکن است نیاز به یک دوز روزانه کوچک از این مسهل ها داشته باشند. در هر حال اگر نیاز به استفاده مکرر از مسهل ها دارید ، حتما ” با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مطرح نمائید .

تنقیه خودسرانه

هر نوع تنقیه کامل ( مانند انمای سریع ] Fleet’s [ با کف صابون و یا آب شهری ) به شدت موجب تحریک روده می شود و می تواند موجب اتونومیک دیس رفلکسی شود . یک ” انمای کوچک (mini-enema ) ” که حاوی تنها چند قطره مایع نرم کننده مدفوع باشد ، در این دسته قرار نمی گیرند و می توان از آن به طور دائمی استفاده نمود . هر از گاهی ، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک انمای کامل ، برای آماده سازی یک اقدام پزشکی یا برای درمان یبوست شدید تجویز کند .

پرش یا تغییر زمان برنامه

نکات مراقبت از روده در افراد دارای آسیب نخاعی

اگر برنامه مراقبت روده به طور منظم اجرا شود ، بطوری قابل پیش بینی روده فعالیت خواهد کرد . از سوی دیگر تخطی از برنامه نیز می تواند منجر به ایجاد یبوست یا دفع ناگهانی شود . بنابراین هر گونه تغییر برنامه می تواند بر روی فعالت روده تاثیرگذار باشد .

عجله در تخلیه

هر چه استرس فرد بیشتر باشد ، اجابت مزاج او سخت تر خواهد بود . عجله کردن در برنامه ، احتمال اجابت مزاج ناخواسته را در طول روز افزایش خواهد داد . افراد دارای روده با نورون حرکتی فوقانی (reflexic ) باید از زور زدن ( مانور والسالوا) برای تخلیه مدفوع پرهیز کنند ، چرا که اینکار می تواند باعث انقباض اسفنکترمقعد شده و محل عبور مدفوع را مسدود کند .

تحریک

دستی

بیشتر از چهار بار در یک زمان

تحریک غیراصولی و بیش از حد مقعد می تواند باعث جراحت راست روده شده و منجر به ایجاد بواسیر و یا شقاق ( ترک برداشتن و یا تخریب پوست آن ناحیه ) شود .

بلند بودن ناخن دستها

بلند بودن ناخن ها حتی با استفاده از دستکش هم می تواند باعث آسیب بافت رکتال و موجب خونریزی ناحیه شود .

چه کار می کنید ، اگر …

مدفوع بیش از حد سفت باشد ( یبوست )

 • برنامه دفع خود را به صورت روزانه و منظم انجام دهید تا یبوست برطرف شود
 • دوز مواد نرم کننده مدفوع ( نظیر ducosate یا colace) را افزایش دهید.
 • دوز پسیلیوم هیدرو موسیلوئید ( مانند Metamucil یا Citrucel ) را اضافه کنید .
 • مصرف مایعات خود را افزایش دهید (اگر در حال افزایش پسیلیوم هستید ، این کار ضروری است ) .
 • سطح فعالیت خود را افزایش دهید و فیبر رژیم غذایی خود را بیشتر کنید .
 • از خوردن غذاهایی که می توانند باعث سفت شدن مدفوع شوند ، از قبیل موز و پنیر . پرهیز کنید * .

مدفوع بصورت مایع یا آبریزش ( اسهال ) است

 • استفاده از هرنوع نرم کننده را به طور موقت مدفوع قطع کنید .
 • برنامه دفعی خود را طبق تکرار و زمان منظم ادامه دهید . ( اگر شما دفع ناگهانی دارید ، فرکانس برنامه های خود را افزایش دهید ) .
 • سعی کنید دوز پسیلیوم هیدرو موسیاوئی ( متاموسیل ، سیتروسل ) را که حجم مدفوع مایع را افزایش می دهد ، بیشتر کنید .
 • اگر به نظر می رسد اسهال به یک بیماری ویروسی یا باکتریایی حاد مربوط می شود ، رژیم غذایی خود را برای ۲۴ ساعت منحصرا” به مایعات تغییر و یا تنها به یک مایع بسیار شیرین و مطلوب در مایعات ( با این حال از مصرف شیر پرهیز کنید ) .
 • اگر اسهال بیش از ۲۴ ساعت ادامه یابد وتب یا خون در مدفوع خود می بینید ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت نمائید .

یکی از علل مکرر اسهال ، انسداد یا انباشت مدفوع ( نشت مدفوع مایع در اطراف انسداد ) است . ارزیابی کنید که آیا ممکن است این مشکل را داشته باشید . آیا به تازگی مدفوع سفت کوچک داشته اید ؟ یا از برنامه های مختلفی که از گذشته تا به حال داشته اید نتیجه گرفته اید ؟ اگر به انباشتگی مدفوع مشکوک هستید ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید .

دفع ناگهانی مکرر

 • مطمئن شوید که در پایان برنامه دفع ، روده تان به طور کامل خالی شده باشد .
 • تعداد دفعات برنامه خود را افزایش دهید . ( برخی از افراد که دارای مزاج شل هستند ممکن است لازم باشد که روزانه دو بار روده خود را تخلیه کنند) .
 • سعی کنید که فقط از نصف شیاف استفاده کنید یا برنامه خود را به یک انمای کوچک تغییر دهید .
 • وضعیت قوام مدفوع خود را بررسی کنید – اگر مدفوع بیش از حد سفت و یا بیش از حد نرم باشد ، طبق روشهای بالا عمل کنید .
 • به رژیم غذایی خود از نظر وجود هر گونه موادغذایی که ممکن است باعث تحریک بیش از حد روده شود مانند غذاهای ادویه دار توجه داشته باشید * .

دفع ناگهانی مخاط

اگر می بینید مدفوع به رنگ روشن ، چسبناک و گاهی اوقات بودار است ، سعی کنید استفاده از شیاف را کنار گذاشته و یک انمای کوچک انجام دهید یا اینکه تنها نیمی از یک شیاف را استفاده کنید . از سفت شدن مدفوع جلوگیری کنید .

عدم نتیجه گیری طی ۳ تا ۴ روز

یبوست باید طبق آنچه که در بالا توصیه شده درمان شود . اگر طی سه روز هیچ نتیجه ای گرفته نشود ، ۳۰ سی سی شیر منیزی یا فقط یک اسکوپ ازمیرالاکس را هنگام خواب مصرف کنید . برنامه دفعی خود را صبح انجام دهید . اگر باز هم هیچ نتیجه ای نگرفتید ، استفاده از ملین را برای شب بعد هم تکرار کنید . چنانچه باز هم در صبح هیچ نتیجه ای نگرفتید ، با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید .

خونریزی مقعدی

مدفوع خود را نرم نگه دارید . خیلی مواظب باشید که تحریک دستی را به آرامی و با روغن کاری کافی انجام دهید ، و ناخنهای خود را کوتاه نگه دارید . اگر بواسیر دارید ، ممکن است بتوانید آن را بدون تجویز پزشک با داروهای ضد هموروئیدی مانند Anusol یا HC Anusol درمان کنید . اگر خونریزی ادامه یابد و یا بیش از چند قطره خون دیده می شود ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

گاز بیش از حد

 • از یبوست اجتناب کنید
 • فرکانس برنامه تخلیه خود را افزایش دهید .
 • از مصرف غذاهای مولد گاز مانند لوبیا، ذرت ، پیاز، فلفل، تربچه، گل کلم ، کلم ترش، شلغم ، خیار، سیب ، خربزه و غیره که ممکن است به نظر می رسد باعث افزایش گاز شما می شوند ، اجتناب کنید.
 • می توانید قرص سایمتیکون را برای کمک به تسکین ناراحتی گاز معده مصرف کنید .

تکمیل برنامه تخلیه ، زمان زیادی می خواهد

 • سعی کنید برنامه خود را از یک شیاف به انمای کوچک تغییر دهید .
 • مصرف فیبر موجود در رژیم غذایی خود را افزایش دهید .
 • سعی کنید برنامه خود را به زمانهای دیگری تغییر دهید و مطمئن شوید که برنامه ریزی آن ، بعد از وعده غذایی کمک می کند تا حرکت دودی روده افزایش پیدا کند .
 • اگر برنامه تخلیه خود را روی تخت انجام می دهید ، آن را در حالت نشسته انجام دهید .
 • سعی کنید قبل از برنامه تخلیه ورزش کنید .

اتونومیک دیس رفلکسی در طول برنامه تخلیه

 • برای تحریک دستی ، از ژل زایلوکائین ( می توانید با تجویز مراقب بهداشتی خود آن را تهیه کنید) استفاده کنید .
 • همچنین ممکن است لازم باشد قبل از شروع برنامه تخلیه ، مقداری ژله به مقعد خود وارد کنید تا حد ممکن مدفوع را نرم نگه دارد .
 • اگر همچنان باز هم دچار اتونومیک دیس رفلکسی می شوید ، با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.
 • ممکن است برای درمان یا جلوگیری از این وضعیت نیاز به دارو داشته باشید .
منبع:
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
 1. بدون دیدگاه
 1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند