۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲۵ آذر ۱۳۹۶

خوشبختی را با تمام نداشتن‌ها بساز؛ معلولانی که غیر ممکن‌ها را ممکن کرده‌اند ۲۸ مهر ۱۳۹۶

خانه > مطالب, مطالب خواندنی > خوشبختی را با تمام نداشتن‌ها بساز؛ معلولانی که غیر ممکن‌ها را ممکن کرده‌اند
کارخانه / معلولان 11

گاهی لحظه‌ها را می‌شمارم، برای دیدن موفقیتی که می‌دانم سهم دستان توست، همان دستانی که از لمس زیبایی‌ها محروم است، با همان چشمانی که نمی‌بیند؛ خوشبختی را تو می‌سازی با همه نداشتن‌ها.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، از ۲۳ تا ۳۰ مهرماه هفته بهداشت روان است، یک هفته در سال به کسانی تعلق دارد که مشکلاتی در برخی اندام‌های حسی و حرکتی خود دارند و دچار معلولیت هستند، افرادی که مانند سایر مردم عادی دارای تواناییها، استعدادها و علائقی هستند که در صورت رسیدگی؛ ظهور و بروز پیدا کرده و به پیشرفت خواهند رسید.

از حدود ۳ دهه پیش تا کنون بحث جداسازی معلولان از مردم عادی منسوخ شده و معلولان مانند مردم عادی به زندگی مشغول هستند اما هنوز هم فرهنگ سازی انجام شده برای درک کردن معلولان، استفاده از توانایی‌های آن‌ها، نگاه عادی به آن‌ها و هر چیزی که سبب همانندی آنها با مردم عادی شود کافی نیست، هنوز هم بسیاری از ما با نگاه به معلولان برایشان دل می‌سوزانیم اما در عمل آن طور که شایسته است برایشان اقدامی انجام نمی‌دهیم.

برگزاری نمایشگاه بهداشت روان در اصفهان

از ۲۳ تا ۲۷ مهرماه نمایشگاه بهداشت و روان که دستاوردهای معلولان است، در تالار فرشچیان اصفهان برگزار شده است، معلولانی که توانایی‌های خود را شناخته و تمام سختی راه را به جان خریدند و هنر خود را در این نمایشگاه به معرض دید مردم گذاشتند.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در این مورد به خبرنگار تسنیم گفت: ۲۳ تا ۵ شنبه ۲۷ مهر در تالار فرشچیان اصفهان جلسات آموزشی و نمایشگاه در مورد بهداشت و روان برگزار کرده‌ایم و ورود و استفاده عموم مردم از این برنامه‌ها آزاد است.

سید اصغر فیاض با بیان اینکه بهداشت روان یک موضوع عام است و به تمام مردم عمومیت پیدا می‌کند اظهار داشت: بهداشت روان تنها به معلولان محدود نمی‌شود و تمام مردم باید از این روند آگاهی داشته باشند؛ اما با توجه به اینکه حدود ۱۳ سال است که بحث بیماران روانی مزمن را به بهزیستی سپردند در این مقوله سالهاست که بهزیستی فعالیت می‌کند و اقدامات بسیاری را برای معلولان انجام می‌دهد.

وی بیان کرد: نمایشگاه دستاوردهای معلولان و سخنرانی‌هایی که توسط متخصصان صبح و عصر اجرا در تالار فرشچیان اجرا می‌شود برای استفاده خانواده‌هاست، خانواده‌هایی که در خود افرادی با شرایط خاص دارند می‌توانند در این جلسات شرکت کنند و از مباحثی که پیرامون سلامت روان است را استفاده کنند.

تمام آحاد جامعه به تغییر نگرش نیاز دارند

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: تمام آحاد جامعه نیاز دارند که شرایط نگرشها به زندگی در آن‌ها ایجاد شود و با استفاده از امکانات موجود زندگی خوبی در کنار خانواده داشته باشند؛ افراد سالم هم از نمایشگاه دستاوردهای معلولان دیدن می‌کنند و می‌بینند که معلولان با وجود تمام سختی‌ها و مشکلاتی که دارند باز هم می‌توانند آموزش ببینند، برخی از این محصولات به فروش می‌رسد و حتی سفارش نیز مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

رسانه‌های جمعی به کمک بهزیستی بیایند

فیاض اظهار داشت: یکی از اتفاقاتی که در سازمان بهزیستی و دستگاه‌های مرتبط مانند شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی، تامین اجتماعی و کمیته امداد که خدمات رفاهی ارائه می‌دهند افتاده این است که یک اقدام خوب در استان برگزار شده، ما با مجموعه تشکل‌های مردم نهاد و اجرایی معلولان برنامه ریزی کردیم و برنامه‌هایی از این دست مانند جلسات بهداشت روان و نمایشگاه دستاوردهای معلولان را موسسات خیریه انجام می‌دهند.

وی افزود: این برنامه باید با همکاری مطبوعات و صدا و سیما نشر داده و اطلاع‌رسانی شود، مردم باید آگاه شوند که سلامت جامعه و سلامتی افراد فقط مختص افراد معلول نیست؛ ما معلولان بسیاری داریم که در تحصیل خود بسیار موفق بودند، معلولانی که با وجود کم و کاستی‌هایی که دارند در سطح بالای جامعه هستند.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان  بیان کرد: در خانواده‌های سالم هم ممکن است اختلالاتی ایجاد شود، که با لینک شدن به این آموزش‌ها می‌توانند از داشتن خانواده‌ای سالم بهره‌مند شوند. می‌توانند از معلولان  درس بگیرند و متوجه شوند که می‌توان با وجود تمام کمبودها خوب زندگی کرد.

۳۰۰ هزار نفر از خدمات سازمان بهزیستی اصفهان استفاده می‌کنند

فیاض گفت: بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی ۱۵ درصد هر جمعیتی دچار معلولیت از سطح خفیف تا خیلی شدید است، اما آنچه ما در بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی داریم در قسمت معلولان ۱۲۰ هزار نفر را تحت پوشش داریم که

از خدمات سازمان بهزیستی استفاده می‌کنند.

وی افزود: کل افرادی که از خدمات سازمان بهزیستی بهره‌منده می شوند در قسمت‌های مخلفت حدود ۳۰۰ هزار نفر هستند.

مشکل اصلی معلولان نداشتن شغل است

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان پیرامون مشکلات معلولان گفت: خواسته ما از تمام مردم این است که وقتی فرد معلولی می‌بینند با ترحم به او نگاه نکنند، همان فرد معلول ممکن است توانمند باشد و در جامعه یا بین افراد تاثیر گذار باشد.

وی افزود: مشکل عمده معلولان نداشتن شغل است، بسیاری از معلولان با مشقت فراوانی درس می‌خوانند مدارک تحصیلی عالی دارند اما شغلی ندارند و این موضوع در سلامت روان آنها بسیار تاثیر گذار است.

وی بیان کرد: بخش خصوصی و حتی برخی مردم که امکان ایجاد شغل دارند این افراد توانمند را با توجه به تخصصشان به کار بگیرند تا متوجه شوند که این افارد چقدر خوب می‌توانند بازدهی داشته باشد.

معلولان نیز مانند سایر مردم عادی حق خوب زندگی کردن را دارند، آن‌ها وقتی محدودیت جسمی خود را می‌بینند برای جبران آن بسیار بیشتر از مردم عادی تلاش می‌کنند و با سختی فراوان در طول چندین سال به هدفی که دارند می‌رسند، این‌ها افراد توانمندی هستند که اگر به کار گرفته شوند مانند سایر افراد متخصص در رشته و فعالیت خود موفق می‌شوند.

منبع:
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
  1. بدون دیدگاه
  1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند