۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲۸ دی ۱۳۹۶

ثبت نام بیش از ۱۱ هزار نفراز خانواده های دارای ۲ معلول در سامانه هزینه تهیه مسکن ۲۴ آذر ۱۳۹۶

خانه > اخبار > ثبت نام بیش از ۱۱ هزار نفراز خانواده های دارای ۲ معلول در سامانه هزینه تهیه مسکن

شیراز- ایرنا- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پس از اعلام این سازمان مبنی بر پرداخت کمک هزینه تهیه مسکن به خانواده های دارای ۲ معلول تا کنون بیش از ۱۱ هزار نفر برای برخورداری از این کمک هزینه در سامانه مربوطه نام نویسی کرده اند.

سامانه هزینه تهیه مسکن

به گزارش ایرنا انوشیروان محسنی بند پی، روز چهارشنبه در نشست کارگروه اجتماعی شهرستان جهرم بیان داشت: خانواده هایی که دارای ۲ معلول هستند و تاکنون مبادرت به نام نویسی نکرده اند برای بهره مند شدن از این کمک در سامانه ای که برای این کار در نظر گرفته شده ثبت نام کنند تا طبق اولویت هایی که پیش بینی شده به آنها مسکن تعلق گیرد.
وی، با اشاره به تهیه لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت توسط دولت، اظهار کرد: موضوع عمل کردن دستگاه های اجرایی به قانون سهمیه سه درصدی که برای جذب نیروهای معلول تعریف شده یکی از مطالبات معلولان است و این دستگاه ها باید سه درصد از سهم خود در استخدام نیرو را به قشر معلول جامعه اختصاص دهند و در صورت تخطی از آن باید طبق قانون با مسئولان متخلف اداره ها برخورد شود.
رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: در سه سال اخیر، راهبرد توسعه اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از معلولیت ها و آسیب های اجتماعی از اولویت های این سازمان بوده و غربالگری ۷۵ درصد از کودکان زیر یک سال کشور در زمینه سلامت شنوایی و بینایی از جمله این اقدام هاست.
محسنی بند پی بیان کرد: هم اینک غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج در استان های کرمان و یزد اجباری شده است و از بین شهرستان های فارس نیز در نظر داریم به صورت آزمایشی مرکز غربالگری ژنتیک و مشاوره قبل از ازدواج را در شهرستان جهرم راه اندازی کنیم.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت مناسب سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان اشاره کرد و گفت: تنها ۲۵ درصدازمعابرو مکان های عمومی برای استفاده معلولان مناسب سازی شده و دراین زمینه بسیارضعیف عمل کرده ایم.

** مصوبات برنامه ششم، یاری رسان دولت در حوزه بهزیستی است
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در این نشست بیان کرد: قرار نداشتن بهزیستی در اولویت توزیع اعتبارات کشور، یکی از مشکلاتی است که باید برطرف شود.
محمد رضا رضایی کوچی افزود: مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه، احکامی را مصوب کرده تا دولت با رویکرد مثبت و توان بیشتری به سازمان بهزیستی کمک کند و ۱۵۰ وظیفه ای را که دولت بر دوش این سازمان نهاده به خوبی انجام شود.
نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی در مورد اشتغال مددجویان معلول و سهم قانونی آنها از اشتغال در دستگاه های اجرایی، گفت: دولت باید به وظیفه خود در زمینه اشتغال معلولان عمل و سهم آنها از مصوبات موجود در این حوزه را اجرایی کند.
رضایی کوچی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در کشور ما ۱۹میلیون نفر جمعیت در یک بافت ۱۴۰ هکتاری در حاشیه شهرها زندگی می کنند که این مکان ها و ساکنان آن در چارچوب خدمات رسانی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی جامعه هدف قرار دارند.

** ایجاد بیش از سه هزار فرصت شغلی برای مددجویان بهزیستی فارس
مدیر کل بهزیستی استان فارس نیز در این نشست گفت: با کمک خیران و نیک اندیشان این استان از ابتدای سال ۹۶ تا کنون سه هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی برای مددجویان زیر پوشش این اداره کل ایجاد شده در حالی که این رقم در سال گذشته ۲۳۸ مورد ایجاد اشتغال بود.
سید مرتضی موسوی اظهار کرد: متاسفانه بر اثر راکد شدن برخی از مشاغل افرادی که خود روزی به عنوان خیر، بازوی توانای اداره بهزیستی بودند امروز به مددجوی بهزیستی تبدیل شده اند و ایجاد اشتغال برای این افراد یکی از مهمترین کارهایی است که باید صورت گیرد.
او گفت: تشکیل ۶۶۰ گروه اجتماع محور با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در استان فارس، راه اندازی ۱۳۸مرکز مشاوره تلفنی و ایجاد ۱۸ مرکز مشاوره ژنتیک در این استان از مهمترین فعالیت های اداره کل بهزیستی فارس است.
به گفته موسوی، هم اینک ۱۱۵ هزار معلول در استان فارس شناسایی شده اند.
معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان جهرم هم در این نشست بیان کرد: مابقی تسهیلاتی که برای جبران خسارت سیلاب سال ۹۵ مصوب شده بود به حل مشکل مسکن معلولان اختصاص می یابد.
علیرضا صحراییان به رقم این تسهیلات اشاره ای نکرد.
وی، همچنین خواستار ضمانت اجرایی قوانین تدوین شده برای ایجاد اشتغال معلولان و نابینایان و همچنین ساماندهی و مناسب سازی معابر شهرستان جهرم برای معلولان شد.
امام جمعه جهرم هم اظهار داشت: با توجه به اینکه منابع مالی محدود و انتظارات بسیار زیاد است، باید برای جلب رضایت مردم و حل مشکلات آنان به ویژه معلولان، به سمت توزیع عادلانه اعتبارات و منابع حرکت کنیم.
آیت الله لطف الله دژکام افزود: ضروری است دانشگاه ها به فکر فرهنگ سازی و ارایه تئوری عدالت باشند و کمک های خیریه مردمی نیز با رویکرد عدالت محوری به کمک اداره بهزیستی بیاید.

خبرنگار: بهرام بشیرزاده جهرمی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی

منبع:
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
  1. بدون دیدگاه
  1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند