۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲۱ آذر ۱۳۹۶

توصیه های لازم برای سازگاری با ضایعه نخاعی ۲۴ شهریور ۱۳۹۶

خانه > مطالب, مقالات آسیب نخاعی > توصیه های لازم برای سازگاری با ضایعه نخاعی

ضایعه نخاعی ، تمام جنبه های زندگی فرد آسیب دیده را را به چالش می کشاند و اغلب او را وادار می کند تا روشهای جدیدی را نه تنها از نظر جسمی بلکه از جنبه روحی برای زندگی خود پیدا نماید. درست به همان شکل که هیچ روش معینی برای مقابله با غم و اندوه وجود ندارد ، هیچ راه و روش خاصی ( درست یا غلط ) نیز برای ایجادسازگاری با ضایعه نخاعی گزارش نشده است . اما تحقیقات نشان داده ؛ برخی نگرش ها وجود دارند که می توانند برای آنچه که به نظر می رسد جهت یک سازگاری خوب با مفید باشد ، مورد توجه قرار گیرند . علاوه بر این مشاوره با متخصصان امر و همسانان می تواند در رابطه با این موضوع مفید باشد .

بطورکلی بر اساس تجربیات ، افرادی با ضایعه نخاعی خود سازگاری مطلوبی خواهند داشت که خصوصیات زیر را داشته باشند :

 • پس از طی دوران بازیابی و توانبخشی افسردگی حاد نداشته باشند و اگر هم افسردگی دارند ، در عرض چند هفته دوباره احساس بهتری پیدا کنند .
 • یک استراتژی موثر برای مقابله با مشکلات حاصل از ضایعه نخاعی داشته باشند .
 • دارای ” روحیه مبارزه ” باشند و ازهر وسیله لازم برای غلبه بر چالش ها و موانع استفاده کنند .
 • فرد نخاعی باید آسیب خود را به عنوان یک چالش بداند و بطور بالقوه در جهت رشد شخصی ، و بهتر کردن زندگی خود تلاش کند .
 • بپذیرد که آسیب اتفاق افتاده و تصمیم بگیرد که با آن زندگی کند .

توصیه های زیررا برای رسیدن به حد مطلوب سازگاری با زندگی پس از آسیب نخاعی بکاربگیرید :

 • انعطاف پذیر باشید . به این معنی که هنگامی که زمان های سخت و یا تغییرات زندگی را تجربه می کنند ، عقب گرد نکند . شما می توانید از برخی خصوصیات مشترک افراد انعطاف پذیر استفاده کنید .
 • به دنبال هدف و معنا باشید . در مورد آنچه که در زندگی به دنبال آن هستید ، فکر کنید . آیا آن یک کار است ؟ آیا خانواده است ؟ شما شغل ، خانواده و خیلی از چیزهای دیگری که در زندگی می خواهید ، می توانید داشته باشید . مهم این است که برنامه ای را برای دستیابی به اهدافی موردنظرتان سازماندهی کنید ، وبطور خستگی ناپذیر برای رسیدن به آن اهداف تلاش کنید .
 • یک شبکه حمایتی برای خودتان تشکیل داده و با آن درارتباط باشید . خانواده ، دوستان ، هم آئینان و دیگر افراد جامعه می توانند یک منبع بزرگ حمایتی برای کمک به شما باشند و شما را به سازگاری با زندگی پس از آسیب نخاعی و به رسیدن به اهداف مورد نظرتان کمک کنند .
 • منابع مختلف را شناسائی کنید و از آنها برای بهبود زندگی خود بهره مند شوید . سازمان ها ، نمایندگی ها و منابع اجتماعی زیادی وجود دارند که می توانند به افراد دچار آسیب نخاعی کمکهای مختلفی را ارائه کنند . از جمله : شبکه ها وانجمنهای مرتبط با آسیب نخاعی ، مراکر ضایعات نخاعی ، شبکه های کار یابی ، آژانسهای توانبخشی و باز توانی و …
 • قابل انعطاف بمانید . هنگامی که اهداف خود را تعیین کردید ، ممکن است دقیقا” طبق آنچه که برنامه ریزی کرده اید ؛ به آنها نرسید . موانع در پیش روی شما زیاد هستند ، اما می توانید برای رسیدن به اهداف تعیین شده خود از آنها گذر کنید .
 • مشکلات را حل کنید . فراموش نکنید که شما نمی توانید از مشکلات اجتناب کنید . افراد نخاعی که مهارت های حل مشکل را به خوبی فرا می گیرند ، معمولا” سطح زندگی بالاتر و عوارض پزشکی کمتری دارند . در اینجا چگونگی امکان دسترسی به حل مشکلات ذکر می شود :

 

 • هر چیزی که مشکل یا چالش محسوب می شود را شناسایی کنید . در صورت نیاز و ضرورت مقابله با مشکلات ، در یک زمان ، مسائل بزرگ را به بخشهای کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنید . 
 • ایده بدهید . در مورد تمام راه حل های ممکن فکر کنید . با خانواده و دوستان خود هم فکری نمائید . اگر فرد دیگری درگیراین مشکل بوده ، مطمئن باشید که می تواند به ارائه راه حل و تبادل فکری کمک زیادی کند .
 • بهترین راه کار را پیدا کنید . راه حلی پیدا کنید که فکر می کنید کار آمدترین خواهد بود . اطمینان حاصل کنید که راه حل برای هر فرد درگیری قابل قبول است .
 • راه حل را بکار بگیرید . در صورتی که راه حل موثر واقع شد ، سعی کنید آن را به خوبی یاد بگیرید .
 • نتایج  را ارزیابی کنید .  اگر راه حل شما موثر بوده ، مشکل تان را حل کرده اید . اگر نه ، با افراد دیگر تبادل فکری کرده ، راه حل دیگری را انتخاب و آن را امتحان کنید . خیلی از راه حل ها اولین بار بطور کامل جواب نمی دهند  . دوباره تلاش کنید و طرحهایی را سازماندهی کنید که برای موفقیت کلیدی هستند .
منبع: ترجمه و تنظیم از : مهندس عباس کاشی ( e mail : ohealth2007@yahoo.com ) ؛ منبع مورد استفاده سایت : http://www.msktc.org/ – مقاله : Adjusting to Life after Spinal Cord Injury - انتشار : انجمن معلولین ضایعات نخاعی استان تهران
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
 1. بدون دیدگاه
 1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند