۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲۸ دی ۱۳۹۶

تطبیق زوجین با مشکلات و تغییرات بدنی حاصل از ضایعه نخاعی در زندگی زناشوئی ۱۷ آذر ۱۳۹۶

خانه > مطالب, مقالات آسیب نخاعی > تطبیق زوجین با مشکلات و تغییرات بدنی حاصل از ضایعه نخاعی در زندگی زناشوئی

تطبیق زوجین با مشکلات و تغییرات بدنی حاصل از ضایعه نخاعی در زندگی زناشوئیبعد از آسیب نخاعی ، ارتباط با همسر ، بخصوص روابط جنسی آنها تحت تاثیر ضایعات جسمی و روحی حاصل از آسیب قرار می گیرد . سئوال مهمی که برای خیلی ازافراد متاهل دچار آسیب نخاعی پیش می آید این است که :

” چگونه می توانم به همسرم کمک کنم تا با تغییرات بدنی من بعد از ضایعه نخاعی سازگاری پیدا کند ؟

 

 

در اینجا چند توصیه ارائه شده که می تواند دربرقراری و بهبود این روابط نقش موثری داشته باشد :

 • قبل ازهرچیز باید بدن خود را به خوبی بشناسید .

  این موضوع اولین نقطه ای است که در آن باید با تغییرات بدنی خود پس از آسیب نخاعی بطور کامل آشنا شوید . بدن هرفرد آسیب دیده نخاعی منحصر به فرد است ، چرا که هر کسی مسائل خاص خود را دارد . البته فراموش نکنید که شناخت بدن و آشنایی با نحوه کارکرد آن و مدیریت مشکلات جسمی نیاز به زمان دارد و مدتی طول خواهد کشید تا این امر به نحو مطلوب تحقق پیدا کند .

  • وقت بگذارید تا هرآنچه که دل انگیز و هیجان انگیز است را پیدا کنید .

   ممکن است هر آنچه که شما قبل از آسیب انجام می دادید ، باز هم برای شما کارآمد باشد . در غیر اینصورت ، شما و همسر تان می توانید خلاق باشید و راه های جدیدی را برای پیدا کردن رضایت زناشوئی پیدا کنید .

 

 • شوخ طبع باشید .

  استفاده از طنزو شوخ طبعی می تواند کلید داشتن تجربه های جالب تر و لذت بخش تر برای هر دو طرف باشد .

 • ذهن خود را باز نگه دارید

  و به موازات آن یک خط ارتباطی صادقانه و باز برقرار کنید . در زیر چند پیشنهاد مفید ارائه شده است :

 • هر آنچه فکر می کنید برای برقراری ارتباط نیاز دارید ، شناسائی کنید

  این موضوع شامل مواردی همچون خود آگاهی و احتمالا”خود اکتشافی برای کسب یک حس مشخص از آنچه که برای فعالیت جنسی می خواهید و یا نیازدارید ، را شامل می شود .

 • نیازهای خود را با یکدیگر در میان بگذارید .

  صحبت کردن در مورد مسائل وجنبه های رابطه جنسی ممکن است مشکل باشد . بنابراین شما باید به روشی رابطه برقرارکنید که خودتان وهمسرتان احساس راحتی کنید . برخی از زوجین متوجه می شوند که اگر نیازهایشان را بنویسند ، مفید خواهد بود . در هر حال هدف این است که در مورد هر موضوع و یا نگرانی صحبت کنید و با همکاری هم مشکلات را حل و نگرانی ها را برطرف نمائید .

 • به حرف همدیگر گوش دهید .

  ارتباطات سالم نیازمند ” رابطه دادن و گرفتن ” است . گوش دهید و پذیرای پاسخ همسرخود نیز باشید . درست همانطور که شریک زندگی شما انجام می دهد. گوش دادن به صحبتهای شریک زندگی می تواند به حل و فصل مسائل کمک زیادی کند به طوری که رضایت هر دو طرف برآورده شود . این موضوع توجه به زبان بدن را نیز شامل می شود .

 • انعطاف پذیر باشید .

  معمولا” مدتی طول خواهد کشید تا زوجین با یکدیگر احساس راحتی کنند . در این راستا به احتمال زیاد ، آنها موانعی را تجربه خواهند کرد. به عنوان مثال ، ممکن است مقوله های اجابت مزاج ، کنترل ادرار و اسپاسم و .. مطرح باشند. با این حال ، شما و همسرتان باید ضمن ارتباط ، گوش دادن و انعطاف پذیری قادر به مدیریت مسائل باشید .

 

تطبیق زوجین با مشکلات و تغییرات بدنی حاصل از ضایعه نخاعی در زندگی زناشوئی

منبع: ترجمه و تنظیم از : مهندس عباس کاشی ( e mail : ohealth2007@yahoo.com ) منبع مورد استفاده سایت : - https://spinalpedia.com مقاله : How can I help my partner adjust to changes with my body after injury ? انتشار : انجمن معلولین ضایعات نخاعی استان تهران
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
 1. بدون دیدگاه
 1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند