۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲۵ آذر ۱۳۹۶

اهمیت طرز قرارگرفتن بدن درافراد آسیب نخاعی ۱۸ فروردین ۱۳۹۶

خانه > مطالب, مقالات آسیب نخاعی > اهمیت طرز قرارگرفتن بدن درافراد آسیب نخاعی

اهمیت طرز قرارگرفتن بدن درافراد آسیب نخاعی

هنگامی که روی ویلچر بصورت صاف می نشینید ، حدود هفتاد و پنج درصد از وزن بدن ، روی باسن متمرکز می شود   . با وجود اینکه ، کاهش فشار توسط تشکچه صندلی ویلچر ، مراقبت خوب پوست و وضعیت استقرار بدن از مهم ترین موارد  پیشگیری از زخم های فشاری محسوب می شوند ، اما قسمتهایی از بدن هستند که زمان نشستن روی ویلچر ، احتمال ایجاد زخم فشاری در آنها بیشتر است . این مناطق عبارتند از :

 • ناحیه خاجی یا لگن
 • تیغه های شانه و ستون فقرات
 • پشت دست ها و پاها ، جاهایی که روی ویلچر قرار می گیرند .
 • پاشنه ها

وضعیت قرار گرفتن بدن

تغییردادن مکرر وضعیت بدن ، در جلوگیری از آسیب پوستی نقش بسیار کلیدی دارد . از این رو ، داشتن یک برنامه زمان بندی شده برای تغییر وضعیت بدن ، یکی از بهترین راهها برای کمک به جلوگیری از زخم فشاری است .

هنگامی که روی ویلچر نشسته اید ، باید به وضعیت قرار گرفتن بدن خود توجه داشته باشید . بد نشستن ، فشار زیادی را بر روی نواحی کمر و دنبالچه ( خاجی ) وارد می کند . بنابراین  سعی کنید ، در وضعیت نشسته ، راست بنشینید ، بطوری که بین بالا تنه و باسن ، دائما” یک زاویه ۹۰ درجه حفظ شود . در حالت نشسته روی ویلچر ، هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ، فشار را از روی بدن تان بردارید . هنگامی که روی تخت هستید ، می توانید با قرار دادن بالش ، زیر و بین پاهای خود فشار را کاهش دهید و توصیه کلی بر این است که روی تخت هر دو ساعت یکبار وضعیت بدن خود را عوض کنید .

نکات مهم در مورد تغییر وضعیت قرار گرفتن بدن

 • در حالت نشسته ، هر ۱۵-۳۰ دقیقه ، وضعیت استقرار بدن خود را تغییر دهید .
 • هنگامی که روی تخت هستید ، حداقل هر دو ساعت یکبار ، بچرخید یا تغییر وضعیت بدهید .
 • هنگامی که روی تخت خوابیده اید ، برای حفاظت استخوانها در برابر مالش به یکدیگر ، زیر یا بین پاهای خود بالش قرار دهید .
 • از خوابیدن و فشار مستقیم روی استخوانهای ناحیه لگن پرهیز کرده  و بدن خود را در وضعیتی با زاویه ۳۰ درجه قرار دهید .
 • هنگامی که به پشت خوابیده اید ، درقسمت پایین پاها ، زیر قسمت ساق پا ( بین ساق تا قوزک پا ) یک لایه فوم نازک و یا بالش بگذارید . پد یا بالش را مستقیم زیر زانو نگذارید ، چرا که این موضوع می تواند باعث کاهش جریان خون به قسمتهای پائین پا شود .
 • برای جلوگیری از تماس زانوها با یکدیگر ، از بالش و یا پدهای کوچک استفاده کنید .

 

ترجمه  و تنظیم از :  مهندس عباس کاشی ( e mail :  ohealth2007@yahoo.com )  منبع مورد استفاده   سایت : http://www.spinalcord.org  –  مقاله : The Importance of Positioning – انتشار : انجمن معلولین ضایعات نخاعی استان تهران

منبع:
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
 1. بدون دیدگاه
 1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند