۰۲۱ - ۸۸۰۰۱۳۶۱ info [@ ] scia.ir امروز : ۲ بهمن ۱۳۹۶

انحراف چشم را درکودکی درمان‌کنید ۱۰ بهمن ۱۳۹۰

خانه > آموزشی, مقالات آموزشی بهداشت عمومی > انحراف چشم را درکودکی درمان‌کنید

بیمار مطب سیب کودکی ۷ ساله و مبتلا به انحراف چشم است. البته انحراف چشم او مادرزادی نیست و از ۲ سالگی شروع شده است. اگرچه دو بار تحت عمل جراحی قرار گرفته اما هیچ یک از اعمال جراحی انجام شده روی چشم‌هایش موفقیت‌آمیز نبوده است. متاسفانه هنگامی که دچار سرماخوردگی یا هر بیماری دیگری می‌شود، انحراف چشم‌هایش محسوس‌تر می‌شود و این مساله باعث شده تا همیشه عینک بزند و از نگاه کردن مستقیم به دیگران بپرهیزد.

توصیه‌های پزشک

انحراف چشم عبارت است از عدم هماهنگی در حرکت عضلات چشم و در نتیجه کاهش توانایی چشم‌ها در تمرکز که موجب می‌شود هریک از چشم‌ها در جهت مختلفی قرار گیرد. در حقیقت ناهماهنگی در حرکت چشم‌ها از شایع‌ترین علائم این بیماری چشمی است و در برخی موارد تنها در هنگام نگاه کردن به جهت‌های خاص قابل مشاهده است.

هم‌راستایی چشم‌ها هنگام تولد، تکامل نیافته است و از ۴ ـ ۳ ماهگی تغییر موقعیت ناشی از تکامل حقیقی چشم‌ها محسوس است. البته گاهی ممکن است تکامل چشم در کودکی یا سنین بالاتر ایجاد شود. در افرادی که دچار انحراف چشم هستند در حالی که یک چشم به طور مستقیم به سمت جلو نگاه می‌کند، چشم دیگر به طرف داخل، خارج، بالا یا پایین چرخیده است. گاهی نیز چشم چرخیده به وضعیت اصلی و مستقیم برمی‌گردد و به عکس، چشم مستقیم از موقعیت خود خارج می‌شود. انحراف چشم از مشکلات شایع در گروه سنی کودکان است و حدود ۴ درصد کودکان با مشکل انحراف چشم مواجه می‌شوند. حفظ دید، بازگرداندن دید مستقیم چشم‌ها و اصلاح دید دوچشمی، از مهم‌ترین اهداف درمان این بیماری است. با توجه به این که علت ابتلا به این بیماری متفاوت است، از روش‌های درمانی مختلفی مانند تجویز عینک، اصلاح عوامل زمینه‌ای ایجاد انحراف یا تغییر موقعیت عضلات چشم برای اصلاح انحراف چشم استفاده می‌شود.

در روش جراحی در بافت پوشاننده چشم برش کوچکی ایجاد می‌شود و پزشک می‌تواند از طریق این برش به عضلات زیرچشم دسترسی داشته باشد و با توجه به جهت چرخش چشم عضلاتی را که باید تحت جراحی قرار گیرند، انتخاب می‌کند. بهبودی پس از انجام عمل جراحی سریع است و فرد می‌تواند پس از گذشت چند روز فعالیت‌های روزمره را از سر گیرد. البته در بسیاری از موارد پس از انجام عمل جراحی، استفاده از عینک ضروری خواهد بود. گاهی اوقات ممکن است اصلاح انجام شده بیشتر یا کمتر از مقدار مورد نظر باشد که در این شرایط انجام عمل جراحی دوم ضروری است. البته باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که سن، از اهمیت بسیار زیادی در میزان موفقیت در انجام عمل جراحی برخوردار است.

موثرترین زمان برای درمان انحراف چشم زمانی است که کودک سن کمتری داشته باشد. هرچه این عمل جراحی در سن پایین‌تری انجام شود، احتمال این که بیمار پس از عمل بتواند دید دوچشمی از دست رفته خود را به دست آورد، به مراتب بیشتر خواهد بود. بنابراین می‌توان عمل جراحی انحراف چشم را از جمله ساده‌ترین راهکارهای درمانی دانست که تنها از طریق تغییر جهت ماهیچه‌ها و عضلات چشمی انجام می‌شود.

در مواردی که عضلات چشم توانایی تمرکز و تغییر جهت را نداشته باشند این راهکار درمانی ناموفق است. برای این که بتوان درباره انجام جراحی دوم برای این بیمار تصمیم‌گیری کرد لازم است معاینات دقیق‌تری روی چشم او انجام شود تا وضعیت ماهیچه‌ها و عضلات چشم مورد بررسی قرار گیرند. البته تجویز قطره‌های چشمی، انجام تمرینات چشمی و تجویز عینک نیز می‌‌تواند در اصلاح دید این گروه از افراد موثر باشد.

منبع: ضمیمه «سیب» روزنامه جام جم – دکتر نوشین محمودیان

منبع:
دیدگاهتان را بنویسید نظرات کاربران
  1. بدون دیدگاه
  1. بدون بازتاب

سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید. دادگاه ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول، صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند